Loading…

طراحی سایت شما با شرکت طراحی سایت

هدف ما طراحی سایت شما نیست ! ارتقاء تجارت شما هدف ماست
طراحی وب سایت

ایمیل Pop3 چیست؟

تصویر ایمیل Pop3

Pop3 يكي از مهمترين سرويس هاي ارسال ایمیل است از اين سرويس جهت دريافت و ويرايش پست الكترونيكي استفاده مي شود. زمانی که اين سرويس بر روي سرور شما نصب و پيكربندي شده باشد كاربران مي توانند از طريق نرم افزاری كه مربوط به دريافت و ارسال Email به سرويس دهنده E-mail وصل شوند و ایمیل های خود را دريافت كنند.

پروتكل ديگري كه در كنار Pop3 فعاليت مي كند SMTP است كه وظيفه ارسال پست الكترونيكي را به سرور بر عهده دارد.

POP3 يا Post Office Protcol 3 در اصل يك پروتكل دريافت ايميل بر روي شبكه اينترنت است و اصولاً در لايه Application در پروتكل TCP/IP قرار مي‌گيرد.
با استفاده از اين امكان شما مي‌توانيد در كامپيوتر خود، بدون نياز به مراجعه به سايت سرويس دهنده ايميل‌هایتان را دريافت و ذخيره كنيد.
براي دريافت ايميل به صورت pop3 بايد شما به صورت Local داراي يك client دريافت ایمیل باشيد. مثل Microsoft Outlook يا برنامه ی Mozilla Thunderbird.

POP3 اين قابليت را به كاربرانش مي‌دهد كه به اينترنت وصل شوند و ايميل هایشان را گرفته و در حالت آفلاین آنها را ويرايش كنند. در حالت عادي وقتي شما ايميلي رو از طريق POP3 دريافت مي‌كنيد، ايميل از روي سرور پاك می شود. البته اكنون اكثر سرويس دهنده‌هاي POP3 قابليتي به نام Leave on Server دارند كه اصطلاحاً به آن POP3 UIDL (Unique IDentification Listing).می گویند.

معایب POP3 :

با وجود مزایای چشمگیر و بالای پروتکل POP3 ، برخی معایب نیز در مورد این پروتکل موجود می باشد :

باز شدن الحاقیه ها ، مشکلات javascript ، فلدرهای ایمیل آسیب دیده ، عدم وجود Privacy ، داشتن پتانسیل برای آلوده شدن ایمیل ها ، مصرف بالای منابع ، دانلود کردن فایل های حجیم .

زمانیکه فایلی حاوی ویروس آپلود می شود، کارآیی به شدت کاهش می یابد. از دیگر معایب مشکلات مربوط به javascript می باشد ، در صورتی در نرم افزار ایمیل این گزینه فعال باشد ، در کامپیوتر شما یک حفره امنیتی ایجاد شده است .به علاوه فلدرهای ایمیل گاهی اوقات آسیب می بینند و محتوای آنها حذف می شود.از آنجایی که POP3 پیام ها را در سیستم لوکال ذخیره می کند، حریم شخصی شما به خطر می افتد چرا که شخص دیگری در صورتی که از کامپیوتر شما استفاده کند ، آنها را خواهد دید. حتی اگر کلاینت ایمیل دارای پسورد باشد ، فردی دیگری از راه های دیگر می تواند لاگین شده و ایمیل ها را بخواند.

حتی اگر تمام ایمیل های شما بر روی لوکال قرار گرفته باشند ، می توانند توسط روش هایی آلوده به ویروس شوند. استفاده از یک آنتی ویروس قطعا مفید خواهد بود اما فقط در ۶۰ درصد موارد مفید می باشد.

دانلود فایل های حجیم با سایر ایمیل ها انجام می شود که زمان زیادی را رزرو می کنند. دستگاه های موبایل و اتصالات dial up هنگام کار کردن با این پروتکل مشکلاتی را خواهند داشت.بنابراین POP3 نیاز به روزآوری و جلو رفتن با تکنولوژی های مدرن را دارد.

نکاتی که هنگام انتخاب تنظیمات ارسال و دریافت باید به آن توجه نمود

اگر رایانه شما که دارای برنامه ایمیل POP3 یا IMAP4 است همیشه به اینترنت وصل باشد، ممکن است بخواهید برنامه ایمیل جهت ارسال و دریافت پیام ها را در بازه های زمانی مختلف دریافت کنید. اتصال مداوم به سرور به شما کمک می کند برنامه ایمیل خود را با اکثر اطلاعات فعلی روی سرور به روز نگه دارید. اما اگر دستگاه شما که دارای برنامه ایمیل POP3 یا IMAP4 است همیشه به اینترنت وصل نباشد (برای مثال، در صورت اتصال به اینترنت از طریق شماره گیری تلفنی)، ممکن است بخواهید برنامه ایمیل را روی ارسال و دریافت بصورت دستی پیکربندی نمایید. ارسال و دریافت پیام ها بصورت دستی هنگام اتصال از طریق شماره گیری تلفنی بطور بالقوه زمان اتصال به اینترنت را کاهش می دهد.

POPIMAP

تفاوت POP3 و IMAP :

به طور مثال در POP3 پس از دریافت ایمیل‌ها، آنها از روی سرور پاک شده در صورتی که در IMAP اینگونه نیست و ایمیل‌ها پس از دریافت از روی سرور پاک نمی‌شوند. شما از طریق IMAP این امکان را خواهید داشت که بدون دانلود کردن ایمیل‌های خود از روی سرور درون ایمیل‌های خود جستجو کنید پوشه بسازید تغییر نام دهید و حتی ایمیل‌ها را پاک کنید ، mailbox خود را برای ایمیل‌های جدید چک کنید و کلی امکانات دیگر. این امکانات به تدريج‌ باعث جایگزینیIMAP به جای POP3 می‌شود. یکی از پر استفاده‌ترین موارد استفاده از IMAP حالت اشتراکی است مثلاً در شرکتی که باید چند نفر اجازه دسترسی به پست الکترونیک شرکت را داشته باشند IMAP راه حل مناسبی است چرا که همه می توانند ایمیل های موجود در سرور را دانلود نمایند.

کار با POP3 در کلاینت ها:

اگر حساب ایمیل شما از POP3 و IMAP4 پشتیبانی می کند، می توانید از برنامه های ایمیل POP3 و IMAP4 برای اتصال به حساب خود استفاده کنید. این برنامه ها شامل Outlook، Windows ،Mailبرنامه های Outlook Express، Entourage و Mozilla Thunderbird و Eudora می باشند. این قابلیت ها توسط هر برنامه ی ایمیل متفاوتی پشتیبانی می شوند.

Email Protocols

دستورات POP3 :

STAT
LIST
RETR
DELE
RSET
TOP
QUIT

پاسخ دهید